Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opravdu žvýkáme pro zdraví?

4. 2. 2015

 

Opravdu žvýkáme pro zdraví?

 

Metodický list pro učitele

 

Cíle:

  1. Práce v týmu - trojicích

  2. Využívání moderního instrumentální vybavení v propojení s ntb

  3. Práce podle přesného návodu

  4. Analýza výsledků měření

     

Časová dotace:

Práce je určena na dvě hodiny laboratorního cvičení. Žáky rozdělíme do trojic. Jeden z žáků zapisuje naměřené údaje do ntb, dva další provádějí měření.

 

Co musíme připravit pro jednu trojici:

Zapnutý ntb s otevřeným zadáním práce, SPARKlink, senzor pH, pH sonda, stopky (lze i na mobilu, kádinka s destilovanou vodou na opláchnutí sondy, širší zkumavka,

2 orbitky, půl krajíce chleba

 

Průběh vyučovací hodiny:

  • Žáci si nejdříve v úvodní části úlohu pořádně pročtou a rozdělí si úlohy

  • Propojí ntb se SPARKlinkem, pH senzorem a pH sondou

  • Dva žáci naplní čisté zkumavky slinami tak, aby do nich ponořili pH sondu a změřili pH slin (mezi jednotlivými měřeními sondu pečlivě oplachují destilovanou vodou)

  • Oba žáci snědí půl krajíce chleba a umyjí si zkumavky

  • Po deseti minutách si změří opět oba pH slin stejným způsobem

  • Jeden ze žáků začne žvýkat 10 minut orbitku a druhý ne

  • Po dalších 10 minutách si opět oba změří pH slin

  • Podle výsledků měření provede skupina analýzu výsledků a zpracuje protokol

Hodnocení:

Hodnotíme správně vyplněný laboratorní protokol a přesnost provedení experimentu.

 

Poznámky:

  • Pomůcky si opravdu důkladně připravte před hodinou!

  • Před zahájením práce je vhodné žákům reklamu na orbitku pustit

  • Problematické místo úlohy je plivání slin do zkumavky. Někteří žáci si to „nevhodně“ užívají. Doporučuji „plivající“ poslat za dveře.

  • Výsledky většinou ukazují, že pH v dutině ústní se mírně snižuje, a tak se nejedná o klamavou reklamu.

  • V závěru úlohy je vhodné informovat žáky o účincích umělého sladidla aspartamu, který je ve žvýkačkách obsažen.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA